AVDA PÜF NOKTALARI

''ALINTIDIR'' ''''60 EVLER BALIKÇILAR VE SANDALCILAR DERNEĞİ LOKALİNDEN'''
TEKNEDEN VE KARADAN AVDA PÜF NOKTALARI

1.
Balığa çıkarken tüm malzeme ve gereçlerinizi akşamdan hazır ediniz. Yemlerinizi buzdolabında unutmamak için gerekli önlemleri alınız.. ( Parmağınıza ip mi bağlarsınız bilemem. )

2.Tekne ile çıkanlar balığa çıktığınız marina veya balıkçı barınağının ve Sahil Güvenliğin telefon numarasını yanınızda bulundurunuz.

3.Balıkçılık bireyseldir ama güvenlik ve sağlık açısından tek başınıza çıkmaktan mümkün olduğunca kaçınınız. Hangi bölgelerde avlanacağınızı, ava kiminle gittiğinizi aile fertlerinden en az birine muhakkak önceden söyleyiniz.

4. Demir atarken demiri ve zincirini kayığın küpeştesine değdirmeden sessizce suya bırakınız. Demiri asla fırlatmayın, zincirin küpeşte kenarına ses çıkaracak şekilde sürtünmesine izin vermeyiniz. 20-25 m civarındaki derinliklerde böyle bir sese neden olduysanız orada uzu bir süre balık vurmasını unutun.. (Tabi çipura, mırmır, karagöz tipi balıkları kastediyorum. Kupes, izmarit, isparoz bundan pek fazla etkilenmeyebilir.)

5. Tekneden veya kıyıdan avlanırken ( günümüzde biraz fantezi gibi görünse de..) bir kepçeyi kullanılır durumda el altında bulundurmayı unutmayınız. ( Hani olur ya şapkanız filan denize uçabilir.. )

6. Kıyıdan avcılıkta avlağa vardığımızda, özellikle sığ kıyılarda, hele deniz de sakinse, yakındaki balıkların sizi görüp ürkeceğinden emin olunuz. Bu yüzden avlağa çok sessiz ve çömelerek yaklaşınız. Hazırlıklarınızı alaca karanlıkta ışık yakmadan sessizce yapıp ilk oltalarınızı atınız. Eğer kıyıda iri balık varsa bu şekilde alabilirsiniz. ( Çipura , levrek, mırmır gibi). Sonra zaten sizi görüp daha derine çekileceklerdir. O yüzden gün ışığında oltayı daha uzağa atmayı deneyiniz. Kıyıda denizin çalkantılı, hatta dalgalı olduğu zamanlarda çipura , levrek ve mırmırın kumluk bölgelerde, karagöz familyasının daha derin ve kayalık bölgelerde iyi av verdiğini unutmayınız.

7. Tekneden, özellikle avlağınızda 50 m ye kadar olan derinliklerde ( demir atılabilen derinliklerde) , ( karadan avcılıkta iskele gibi derin yerlerde) imkanlar dahilinde mazmuz yapmak inanılmaz faydalıdır. Hem balığı toplar, hem de sık sık yer değiştirmeniz gerekmez.

8. Yakalanacak bir zehirli balığın olası sokmasına önlem olarak yanınızda küçük bir şişe amonyak bulundurunuz.( Her eczaneden alabilirsiniz.) Zehirli balıkları tekne içine almadan borda üzerinde uzun saplı bir cisimle vurarak etkisiz hale getiriniz.

9. Tekneniz motorlu olmasına rağmen kürek çekmeye de uygunsa sadece motora güvenmeyin. Küreklerinizi, yedeği ile ıskarmozlarınızı, ıskarmoz iplerinizi de her zaman yanınızda bulundurunuz.

10. Teknenizde 2006 yılından beri uygulanan Ö.T.B ( Özel Tekne Belgesi), A.D.B ( Amatör Denizci Belgesi) ni ve Ö.T.B nin arka kapağında yazılı olan “ bulundurulması zorunlu teçhizat " ı eksiksiz ve güncel olarak bulundurunuz.

11. Avlağınızda usulüne uygun demir atıp avlanırken avladığınız balıktan ortalama 20-30 dk süre ile hiç vuruş alamamışsanız yer değiştirmenizde fayda vardır. Balığın cinsine göre karar veriniz.

12. Tekneden veya karadan av esnasında mümkün olduğunca gürültü yapmayınız. Özellikle gece avlarında bu durum çok daha önemlidir. Tekneden avlanırken genelde sarkıtma tipi köstekli takımlar kullanıyoruz. Bunların da kurşunları çoğu kez armut , silindir veya puro şeklinde oluyor. Bunlar yem takma veya balık çıkarma esnasında teknede meyilli yüzeylerde yuvarlanarak hem ses çıkarır hem de oltayı gamlandırarak ( burarak ) dolaşmasına sebebp olurlar. Köşeli kurşunlarda ( dikilitaş modeli) bu sorun ortadan kalkar. En azından bu silindirik kurşunları düzgün ve sağlam bir zemin üzerinde çekiçle döverek küçük düz yüzeyler yaratıp kolayca yuvarlanmayacak hale getirebiliriz..

13. Av esnasında yanınızda bol miktarda yedek takım bulundurunuz. Oltanın ciddi dolaşmalarında herkes balık tutarken siz olta açmakla uğraşmayınız. Fırdöndüden ayırıp yeni takım bağlayınız. Dolaşık takımı çantanıza koyun, evde açarsınız. ( Ben yedek takımları şişe mantarlarına sararak muhafaza ediyorum. Her mantara bir takım..)

14. Çok sakin ve dalgasız bir havada demirsiz avlanıyorsanız ( akışta) ve akış esnasında balığı bulmuş iseniz tekneniz siz farkına varmadan akmaya devam edeceğinden biraz sonra balığı tekrar kaybetmeniz olasıdır. Bu durumda balık almaya başladığınız yerde hemen yarım sayfa bir gazete kağıdını suya seriniz. Islanıp ağırlaşacak ama batmayacaktır. Denizle bütünleşeceğinden akıntı hariç oldukça uzun bir süre neredeyse sabit kalacaktır. Balık üzerinden uzaklaştığınızda tekrar gazete kağıdına dönerseniz eski yerinizi bulmuş olursunuz. ( GPS den daha hassasdır. Kontrol edebilirsiniz..

15. İstemeden yakaladığınız Hanoz cinsi balıklar derinden geldikleri için basıncın azalması ile hava keseleri şişerek balon gibi ağızlarına gelir. Eğer bu şekilde geri atarsanız tekrar dibe dönemezler. Ancak ağızlarına gelen hava keselerini iğnenizin ucu ile hafifçe delip patlatırsanız muhtemelen dalabilecekler ve o minik delik de kısa zamanda iyileşecektir.

16. Tutulan balıkları av esnasında gün boyu kurutmadan muhafaza etmek için en sağlıklı yol örme saz sepet kullanmaktır. Büyücek boy denizde iyice ıslatılmış sabun çuvalının yarısını sepetin dibine serin. Tutulan balığı üzerine koyup kalan yarısını da balığa değecek şekilde üzerine örtün. Arada sırada sepeti suya daldırıp çıkararak çuvalı ve balıkları ıslatın.

17. Avlanırken yemlerinizin hepsini kutusundan, paketinden çıkarmayınız. Özellikle mamunu bir avuç alıp kullanın, bitince yeniden alın. Diğerlerini gölgede bir kutu içine sererek muhafaza edin. Bu şekilde kurumamış mamunları canlı olmasalar da eve geri götürüp derin dondurucuda bir sonraki ava kadar muhafaza edebilir ve kullanabilirsiniz. ( Hiç yoktan iyidir.)

18. Sırtıda gam yaptığından şikayet ettiğiniz misinalarınızı teknede avlağa giderken tamamını çıplak olarak suya salıp toplayarak gamını büyük ölçüde giderebilirsiniz.

19. Sırtı çekerken örgü misina kullanmamaya gayret ediniz. Eğer kullanıyorsanız asla el ile tutmayın, muhakkak kamış ve makara kullanınız. ( Eldiven vs. de kullansanız dibe takılırsa elinizi çok kötü kesebilir.)

20. Sırtıda misinayı elinize, bacağınıza vs. sarmayın, bir yere sabitlemeyiniz.

21. Takım çantanızda bir yan keski bulundurunuz. ( Kaza ile ete batan iğnelerin çentikli ucunu kesip çıkarabilesiniz diye.)

22. Avdan döndükten sonra üşenmeyin en uygun zamanda kullanılan takımlarınızın bakımını yapın, çantanızı düzenleyin.

23. Takımlarınızı, her zaman ava çıkmadan önce hazırlayınız, avda değil..