KİRMİR ÇAYI HAKKINDA GENEL BİLGİ

Kirmir çayı Ankaranın en uzun ve geniş havzasına sahip akarsularından biridir. Aslında 'çay' olarak isimlendirmek biraz yetersiz olduğu kanaatindeyim. Daha çok küçük bir nehir gibi. Ankaranın kuzeyinden Işık dağı eteklerinden başlayıp Eğrekkaya barajına girdikten sonra, Çeltikçi önlerinden Çamlıdere barajından da bir kol alarak güneye doğru akıp Kızılcahamam,Yeşilöz, Güdül yerleşim yerleri yakınlarından geçer. Malesef bu yerleşim yerlerinin kanalizasyon, evsel atıklar ve tarım alanlarından kimyasal atıkları da aldıktan sonra Karaşar, Uruş yerleşim yerleri yakınlarından gelen en önemli kolu olan Suvari (Süveri) çayı ile Adaören yakınlarında Dibecik mevkiinde birleşir. Suvari çayı oldukça temiz kalmış ender sularımızdan biri. Uruş beldesi ve özellikle Dereli köyü yakınlarında halen az da olsa pirinç ekimi yapılmaktadır.Daha sonra Beypazarının güneyinden geçtikten sonra Çayırhan yakınlarında Sarıyar barajına katılır.

Kirmir çayı Taşören köyü ile Akçakavak köyü arasında kalan bölgede çok güzel ve derin kanyonlar oluşturarak inanılmaz kıvrımlarla seyreder. Özellikle kıvrımların dik yamaçlarla kesilen dönum yerlerinde bölge halkının 'Eğren ' olarak isimlendirdiği küçük ama derin göller oluşturur.
ırmakta bulunan başlıca balık çeşitleri ise tatlısu kefali,kasna,in balığı,sis(bekir),yayın,gümüş ve ot sazanıdır.

 

SAZAN TANITIM

SAZAN (Cyprinus carpio)
Ülkemizdeki genel olarak Sazan ve diğer bir tür olan Aynalı sazan olarak bilinir. Ancak bu cinslerin haricinde uzun sazan olarak ta bilinen pullu sazan da mevcuttur. Baraj göllerinin balıklandırılmasında kullanılan balık Aynalı Sazan olmakla ...
Devamını Oku..

TURNA TANITIM

TURNA (esox luciusesox masquinongy)
Ülkemizde Turna, Ördek balığı, Dişi Balık, Oklama gibi isimlerle bilinmektedir. Vücudu hidrodinamik bir yapıdadır. Başı basık, ve ağzı sivri dişlerle dolu, damak bölümü ve galsaması da içe dönük tutucularla doludur. 
Devamını Oku..

SUDAK TANITIM

SUDAK (Sander lucioperca)
Sudak balığı (Sander lucioperca, eski bilimsel adı Stizostedion lucioperca), Percidae familyasından yırtıcı bir tatlısu balığı türü. Halk arasında Uzunlevrek olarakta bilinir. Köklerinin doğu Avrupa'da bulunduğu düşünülür.
Devamını Oku..