KASNAK-İĞNE-KURŞUN-MİSİNA...

kasnak
KASNAK:

Kasnak misinamızı doladığımız kullanışlı bir aksesuardır, bunun sayesinde oltamız düzenli durur, oltamızı denize atarken vede çekerken oldukça rahattır hemde misina karışmalarıyla uğraşmayız. Hemen hemen heryerde kasnaklara yapılmış oltaları görebilirsiniz, tek başına fiyatıda caziptir. Bir kasnak örneği için resime bakabilirsiniz.

 


 MiSiNA

Misina olta balıkçılığında en önemli temel malzemedir, çünkü olta üzerinde yapacağımız en ufak değişiklikte yada eklemeyi misina üzerinden yapıyoruz, misinalar naylon plastikten oluşur.. belirli numaralarda ince ve kalın misinalar mevcuttur bu numaralar yapacağınız balığın avına göre değişmektedir, herzaman ava uygun misina seçilmelidir yanlış misina seçimi mücadeleci bir avda sizi yarı yolda bırakır. Misina seçiminde misinanın kaliteside kalınlığı kadar önemlidir, ülkemizde neredeyse en popüler misina ürünleri mevcut, en çok tercih edilenler arasında poşet ve makara misinalar var.. poşet misinalar fiyat bakımındanda hesaplı olup bir plastik şişe yardımıyla kasnağa rahatça dolanabilmektedir, makara misina ise hiç bir ek gereç kullanmadan rahatlıkla kasnağa ve kamış motoruna dolanabilmektedir, bunların arasından seçeceğiniz markalar işinizi rahatlıkla görücektir, ülkemizde bulunan en yaygın misina numaraları ise 0,15 - 0,20 - 0,25 - 0,30 - 0,35 - 0,40 - 0,45 - 0,50 - 0,55 - 0,60 - 0,65 - 0,70 - 0,75 - 0,80 - 0,85 - 0,90 - 0,95 ve 1,00mm dir,. en ideal numara 0,35 dir. misinaların uzunlukları ise en az 100 metre olup tek pakette 300 metreye kadar bulunabilmektedir, misinadan bir örnek için resimine bakabilirsiniz.


  İĞNE:

Olta balıkçılığında temel ikinci malzeme ise iğne dir, balıkavı iğnelerinin oldukça değişik çeşitleri vardır ancak iğne seçimi misina seçiminden çok daha önemlidir, her balık için özel iğneler vardır bunlardan; kalını, incesi, siyahı, beyazı, bronzu, büyüğü, küçüğü, palalı, delikli, ağzı içe dönük, krom, karbon çelik.. gibi bir çok çeşitleri vardır, herzaman ava uygun iğne seçilmelidir.. mücadeleci balıkların avında kalın ve çelik iğneler ağırlıklı kullanılır. Balıkavı iğnelerinde iğne numarası küçüldükçe iğne boyutu artmaktadır, küçük iğne arıyorsak daha büyük numaralara bakmamız lazım.. mesela; 2 ve 1 numaralar iri iğneler olurken, 7 ve 9 numaralar çok küçük iğnelerdir. Her bir iğne numarası arasında 1 değeri vardır, 1 den 18 numara arasında 1 er numara büyüyerek yada küçülerek arayıp uygun iğne boyutunu bulabilirsiniz.


  FIRDÖNDÜ

Fırdöndü pek çok kişi tarafından tercih edilmiyor, gerek duyulmuyor yada ne işe yaradığı tam olarak bilinmiyor.. fırdöndünün amacı misinada uygun yerlere yerleştirilerek misinanın karışmasını engellemektir. Fırdöndülerin değişik ve işe yarar çeşitleri vardır bunlardan; klipslisi, kilitli, tek, üçlü, dörtlü modelleri var bunlar amacına uygun yerlerde kullanıldığında sizi bir çok zahmetten kurtaracaktır. Örneğin üçlü fırdöndü dip sürtmesinde çok işe yaramaktadır yada klipslilerle daha önce yaptığınız yedek takımları rahatca zaman kaybetmeden oltanıza takmanızı sağlıyor tabiki sağlamlılıklarınıda nekadar güçlü olduğunu unutmayın, fırdöndünün yararları saymakla bitmez aslında gezer kurşunun önüne taktığınız fırdöndünün oltanıza okadar çok faydası oluyorki hem yaptığınız düğüm zarar görmüyor hemde misinanızı hertürlü karışmadan önlemiş oluyorsunuz.


KURŞUN

Eskiden olta kurşunlarının pek modeli yoktu ben eniştemin çezveyle olta kurşunu döktüğünü bilirim ozamanlar piyasada 150- 200 gr kurşunlar hiç yoktu bunun nedeni yeterli kaynak olmamasıydı sanırım tabiki bunun için kalıplarda çok önemli, şimdi bir sürü çeşit mevcut hemde istediğiniz ağırlıkta heryerde rahatlıkla bulabiliyorsunuz bunlardan bazıları ise; gezer kurşun, iskandil kurşun, kıstırma kurşun, fırdöndülü kurşun, yaylı kurşun, sıyırtma kurşun, armut kurşun gibi bir sürü model ve çeşitli ağırlık mevcut, bunlar hertürlü ihtiyacınızı karşılamaktadır, 150-200 gr civarında kurşunlar kamışlı oltalarda uzağa atmak için yaygın olarak kullanılır, aynı yöntem kasnaklı oltalardada değişmemektedir. Daha ufak kurşunlar ise 5 gr 10gr lar en çok mantarlı oltalarda ek ağırlık olarak kullanılıyor, ek bir alternatif ise kıstırma kurşundur.


 MANTAR

Olta balıkçılığında mantarlar kıyıdan avlanan amatör balıkçıların en büyük yardımcısıdır, daha önce hiç balığa çıkmamış biri için bile en basit avlanma yöntemidir. Ayrıca kullanımı ve oltaya adaptesi oldukça kolaydır, tek yapmanız gereken kendinize doğru bir olta hazırlamanızdır herkezin rahatça balık avlamasına yardımcı olan bu mantarlarla çok zevki avlar yaşayabilirsiniz. Kullanımı ise şu şekildedir; ilk önce oltamızı denize atarız ve beklemeye geçeriz ancak gözümüz herzaman mantarda olmalı! mantar hızlı bir şekilde suyun içine batıp çıktığında anlayınki balık vurmaya başlıyor, eğer mantar suyun içine doğrudan gömülürse büyük ihtimal balık yakalanmıştır yada balık yemi alıp götürmeye çalışıyor, unutmayın; mantar içeri gömüldüğünde yapacağınız hızlı bir misina çekip hareketi ile iğnenin balığın ağzına saplanmasını sağlayabilirsiniz.. bu gibi durumlarda genelde balık kesin yakalanmış oluyor.


 ÇELİK TEL:

Büyük ve mücadeleci balıkların avında misinanın nekadar zorlandığını ve aşınmasına sebep olduğunu hepimiz biliriz, hatta bazı zamanlar sırf buyüzden balık kaçırdığımız oldu ancak bununda artık çözümü mevcut, çelik tellerde gelişti ve günümüzde okadar kullanışlı bir hale geldiki hiç kendinizi riske atmaya gerek yok, ülkemizde fiyatlarıda oldukça uygun. Standart çelik tellerin boyutu 20 ve 30cm arasında değişiyor, telin her iki ucunda klipsli fırdöndü mevcut bunun sayesinde çok rahat bir şekilde misinanıza ekleme yapabiliyorsunuz. Daha uzman balıkçılar için çelik teller metre ilede satılmakta istediğiniz uzunlukta ve değişiklikte yapabiliyorsunuz. Ben çelik teli özellikle levrek ve müren balığının avında kullanıyorum.