YAKALA&SAL OUTDOOR

Çılgın Balıkçı ekibi olarak 2005 yılında başladığımız yolculuğumuza sosyal medyada Yakala&Sal Outdoor hesabı ile devam ediyoruz. Balık avı teknikleri, av videoları, ürün tanıtımları, kendin yap bölümleri, kamp ve doğal hayata dair paylaşımlar aşağıdaki adreste:

 Adam gibi avlanan herkese, RASGELE!

Kadife Balığı Avı - Tench (tinca tinca) Fishing

#YakalaSal
#BalıkBitmesin 
#ÖldürmeYaşat
#TırıvırıyaHayır 
#TenchFishing
#Fishing

#kadifebalığı #tench #çaykeyfi #riverside #turkeycamping #yürüyüş #outdoor #turkey #oltabalıkçılığı #olta #doğa #doğayürüyüşü #hiking #kamp #camping #cathandrelease #campfire #camp #bushcraft #balıkavı #nature #photography #balıkavı

@erman_recep_akdeniz
@ekrem.uyan 
@beyaz_kartal06 
@ilkvolkan
  71  3
 June 26, 2019
Alternatif Pişirme Teknikleri - Alternative Cooking Techniques 
Turna avı - Pike fishing

#yakalasal
#öldürmeyaşat
#barbelfishing
#fishing

#campcooking #cooking #kampyemeği #tea #çay #çaykeyfi #riverside #turkeycamping #yürüyüş #outdoor #oltabalıkçılığı #olta #doğa #derekenarı #doğayürüyüşü #hiking #kamp #camping #cathandrelease #campfire #camp #bushcraft #balıkavı #nature #photography #freshair 
@ekrem.uyan 
@beyaz_kartal06 
@ilkvolkan
  50  2
 June 25, 2019
Rapala Magnum CD-7 CLN

@oliponcom 👏🏻👏🏻 #YakalaSal
#Rapala
#ÖldürmeYaşat
#TırıvırıyaHayır 
#ChubFishing
#Fishing

#pike #turna #çaykeyfi #riverside #turkeycamping #yürüyüş #outdoor #turkey #oltabalıkçılığı #olta #doğa #derekenarı #doğayürüyüşü #hiking #kamp #camping #cathandrelease #campfire #camp #bushcraft #balıkavı #nature #photography

@ekrem.uyan 
@beyaz_kartal06 
@ilkvolkan
  41  2
 June 23, 2019

SAZAN HAMURLARI

 A- BASİT HAMUR
 1. 1 çay bardağı mısır unu
 2. 3 çay bardağı beyaz un
 3. 3 paket vanilya
 4. 1 Yumurta tamamı
 5. 1 çay bardağı kaynamış nane suyu
 6. 1 avuç toz şeker

YAPILIŞI
Bunları çiğnenmiş sakız kıvamına gelinceye kadar karıştır ufak toplar haline getirip kullanabilirsin.


B- PEKMEZLİ PATATES

Patates haşlandıktan sonra kapalı bir kabın içine pekmezi ve patatesi koyup 1 gün bekletildikten sonra iğneye yem olabilecek büyüklükte kesin sazan bu yemin kokusuna bayılır.


C- PEKMEZLİ HAMUR YEMİ
 1. Pekmez
 2. 250gr un
 3. 50gr mısır unu
 4. 1 paket vanilya
 5. 5 yumurta sarısı
 6. Yarım çay bardağı şeker
 7. çay bardağı süt

YAPILIŞI:
Bu karışımı karıştırıp yoğuruyoruz ( fazla ince veya kalın olmayacak şekilde ) oltaya takmak istediğimiz ebatlar halinde misketler yapıp kaynamakta olan pekmezli suda 3 dakika haşlıyoruz süzgeçle alarak 15 dakika dinlendirip kavanoza koyun.


D- TENDİRDİYOTLU HAMUR YEMİ
 1. Buğday unu
 2. Mısır unu
 3. Vanilya
 4. Yumurta sarısı
 5. Tuz
 6. Pamuk
 7. Tendirdiyot

YAPILIŞI:
Az buğday unu,az mısır unu,az vanilya,yumurta sarısı,az tuz,az pamuk,az tendürtiyot bunları güzelce yoğur misket gibi yap kaynar suda 2 dakika haşlayıp bir süzgeçle alarak gölgede kurumaya bırakın 20 dakika sonra kullanmaya hazırdır.


E- SEHRİYEDEN YEM YAPILMASI

Bir paket Şehriyeyi bir kaba koyup kaynamış su ilave edin hamur gibi yoğurun sonra o hamurdan misket büyüklüğünde koparın sonra hepsini yeniden kaynar suya atın ardından bekletmeden soğuk suya atın sudan çıkardıktan sonra mısır unu ve vanilyaya bulayıp kapalı bir kaba koyun ( kurumaması için ) kullanıma hazırdır


F- BAKLİYATLI YEM
 1. Kuru fasülye
 2. Nohut
 3. Kuru bakla
 4. Bulgur
 5. Pirinç
 6. Mısır
 7. Mercimek
 8. Makarna veya şehriye
 9. Un
 10. Vanilya
 11. İrmik
 12. Yumurta
 13. Az pamuk
  Not : Çeşitleri evdeki bakliyat stoğuna göre artırabilirsiniz.

YAPILIŞI
Yukarıdaki kuru bakliyatların hepsinden az miktarda bir tencereye koyup kaynat sonra iyice kaynatılan bu karışımı iyice ezip püre haline getirip büyük bir kaba un,vanilya,irmik, miktara göre 1-2 yumurta ile hamur yap azda pamuk karıştırarak ( dağılmaması için ) ufak misketler haline getirerek kullanın.


G- ANASONLU MISIR YEMİ
 1. Süt mısırı
 2. Anason yağı
 3. 1 adet küçük kavanoz veya şişe


YAPILIŞI
Taze süt mısırını alıp tanelerini hazırladığınız kapalı kaba doldurun anason yağını üzerine döküp kapağını sıkıca kapatıp çalkalayın ve gölge bir yere koyun.Avlağınıza gittiğinizde bu yemi yemlediğiniz bölgede şamandıralı takımda kullanabilirsiniz.


H- SAZAN YAYI İÇİN YEM HAZIRLAMA
 1. Civciv yemi
 2. Mısır unu
 3. Un
 4. Koku için vanilya
 5. Yumurta.
 6. Anason yağı
 7. Su


YAPILIŞI
Bunların hepsini az su ile karıştırın ( hamur kalın kıvamda olmalı ) elde ettiğiniz hamuru yayın içine sıkıştırın yumruk büyüklüğünde bir hamur topu haline getirin yaya bağladığınız iğneleri de hamura saplayın.


 I- KUZU YEMİNDEN SAZAN YAYI İÇİN KÜSPE YAPIMI
 1. 4-5 kg kadar kuzu yemi
 2. 1-2 kg kadar mısır küspesi
 3. 2 kg bildiğimiz buğday unu
 4. Sazan için kullanılan yay


YAPILIŞI
Önce kullanacağınız kadar kuzu yemini ıslatıp dağılmasını bekleyin yemler dağılınca bir miktar un ve mısır küspesini karıştırın az miktar su ilave ederek karıştırın ( hamur kalın kıvamda olmalı ) ve yayın içine sıkıştırın.


 J- EKMEK İÇİ

Ekmek içi kullanmak sazan avında özellikle kara sazanda etkili bir yöntemdir.Ekmek içini iğneye takarken sıkıpğ hamur yapmamak gerekir.

 1. Ekmek içi sıkılmadan çıkarılır
 2. İğneye sadece sap kısımında sıkarak bağlanır
 3. Alt kısmının püsküllü olup su yedikçe püskül haline gelmesi avantaj sağlar..

SAZAN TANITIM

SAZAN (Cyprinus carpio)
Ülkemizdeki genel olarak Sazan ve diğer bir tür olan Aynalı sazan olarak bilinir. Ancak bu cinslerin haricinde uzun sazan olarak ta bilinen pullu sazan da mevcuttur. Baraj göllerinin balıklandırılmasında kullanılan balık Aynalı Sazan olmakla ...
Devamını Oku..

TURNA TANITIM

TURNA (esox luciusesox masquinongy)
Ülkemizde Turna, Ördek balığı, Dişi Balık, Oklama gibi isimlerle bilinmektedir. Vücudu hidrodinamik bir yapıdadır. Başı basık, ve ağzı sivri dişlerle dolu, damak bölümü ve galsaması da içe dönük tutucularla doludur. 
Devamını Oku..

SUDAK TANITIM

SUDAK (Sander lucioperca)
Sudak balığı (Sander lucioperca, eski bilimsel adı Stizostedion lucioperca), Percidae familyasından yırtıcı bir tatlısu balığı türü. Halk arasında Uzunlevrek olarakta bilinir. Köklerinin doğu Avrupa'da bulunduğu düşünülür.
Devamını Oku..