SAZAN BALIĞI TANITIM

 Ülkemizdeki genel olarak Sazan ve diğer bir tür olan Aynalı sazan olarak bilinir. Ancak bu cinslerin haricinde uzun sazan olarak ta bilinen pullu sazan da mevcuttur. Baraj göllerinin balıklandırılmasında kullanılan balık Aynalı Sazan olmakla birlikte gölete su yolları ile gelen pullu sazanda o gölde yerleşir. Avcıların gözdesi ise aynalı sazan olmakta bu da bir süre sonra aynalı sazanın azalıp pullu sazanın baskın çıkmasına sebep olmaktadır. Çaprazlama dölleme neticesinde ortaya çıkan sazan türlerini aşağıda görebilirsiniz.

Sazan türünün beslenme şekilleri de cinslerine göre değişiklik göstermektedir. Pullu sazan göl dibinden yem ararken karnı yüzeye paralel olarak durmakta Aynalı sazan ise dip bir pozisyonda yemlenmektedir. Çok obur olan bu balık devamlı olarak yem aramaktadır.

Bulunduğu göl veya göletteki besin aylara ve suyun ısısına göre gelişme göstermektedir. Göl içindeki zooplankton ve phyltplankton şeması verilmiştir. Bu durum göldeki balığın üremesi ile çok yakından ilgilidir.
Aşağıdaki şemalar mevsimlere göre o göldeki su ısısı seviyelerini göstermektedir. Su ısısı ve beslenme zinciri içindeki diğer etkenler balığın gelişmesini de etkilemektedir.
Sazan balığı tüm balıklar göze alınacak olursa yükü ve malzemesi en çok olan balıktır. Sazan avına gidecek olan Olta Balıkçısı aşağıdaki malzemeleri yanına alması iyi olur;

 1. 0.35 - 0.40 misina
 2. Değişik boy ve ağırlıkta hassas gezer şamandıra (Tercihen fosfor takılabilecek türlerde olanlar)
 3. Fırdöndü ve klipsler
 4. Değişik ağırlıkta gezer ve sıkıştırma kurşunlar
 5. Kaliteli iğneler değişik boylarda uzun pala
 6. Stoper (su derinliğinin ayarlanması için gereklidir)
 7. Fosforlar (Gece avcılığı için)
 8. Hamurlu yem atmada kullanılan ağırlıklı yay (Yedekleri olmalıdır)
 9. Dip oltası atacak olanlar için zil, misinayı bağlamak için sopa.
 10. Kamış (Sopa)
 11. Makine
 12. Yemler
 13. Fener (Yedek Pilleri)
 14. Gaz lambası
 15. Uyku tulumu ve çadır (gece kalınacaksa)

SAZAN TANITIM

SAZAN (Cyprinus carpio)
Ülkemizdeki genel olarak Sazan ve diğer bir tür olan Aynalı sazan olarak bilinir. Ancak bu cinslerin haricinde uzun sazan olarak ta bilinen pullu sazan da mevcuttur. Baraj göllerinin balıklandırılmasında kullanılan balık Aynalı Sazan olmakla ...
Devamını Oku..

TURNA TANITIM

TURNA (esox luciusesox masquinongy)
Ülkemizde Turna, Ördek balığı, Dişi Balık, Oklama gibi isimlerle bilinmektedir. Vücudu hidrodinamik bir yapıdadır. Başı basık, ve ağzı sivri dişlerle dolu, damak bölümü ve galsaması da içe dönük tutucularla doludur. 
Devamını Oku..

SUDAK TANITIM

SUDAK (Sander lucioperca)
Sudak balığı (Sander lucioperca, eski bilimsel adı Stizostedion lucioperca), Percidae familyasından yırtıcı bir tatlısu balığı türü. Halk arasında Uzunlevrek olarakta bilinir. Köklerinin doğu Avrupa'da bulunduğu düşünülür.
Devamını Oku..