BEKİR TANITIM

  
cyprinidae familyasındandır. vücudu uzun bir elips şeklinde silindiriktir. küçük sayılabilecek pulları siyah çillerle kaplıdır. sert akan nehirler de dahil durgun göllerin çakıllı ve kumlu berrak kısımlarında bulunur. dudakları kalın ve etlidir. orta uzunlukta alt ve üstte ikişer adet olmak üzere 4 bıyığı vardır. nisan, temmuz ayları arasında ürer. havyarı yenilmesi halinde sindirim sistemini bozar, kesinlikle ishale yol açar.

nerelerde bulunur:
sert akan nehirler de dahil durgun göllerin çakıllı ve kumlu berrak kısımlarında bulunur.
akarsularda suyun taşlar üzerinden çağıldadığı bölgelerin hemen altında hafif durgunlaşan, üzeri köpüklü bölgelerde akıntı ile gelecek yemleri bekler. irileri ise akıntılı sulardan çok akıntının yakınındaki sazlık diplerinde, kuytuluklara yerleşir ve yemlenir.
 
yem:
en ideal yemi solucan ve kavaklıkların nemli, yumuşak topraklarında bulunan beyaz, tombul kurtçuklardır. balık parçaları, iç organları ve hamura da rağbet ettiği olur. takılan solucanın baş ve kuyruk kısmının fazlaca boşta kalması halinde iğneden rahatça çalar.ekim ayını takiben taze hamsi ile yemlenen olta ile de iyi avlar verir.

avcılığı:
en zevkli avı akarsularda, hareketli kurşun ve iki iğneli dip oltaya solucan takarak el oltası ile yapılanıdır. vuruşları hissetmek ve avcılığı verimli hale getirmek için en fazla 0.25 lik misina iyi sonuç verir. vuruşun hissedilmesi ile hemen olta çekilmemeli yemi tam olarak benimsemesi beklenmelidir. kalın dudakları olan bekir oturmuş iğneden kolayca kurtulamaz. ancak tatlısuların en hareketli ve güçlü balıklarından biri olduğunu da unutmamak gerekir. bir balık alındığında suda fazla hareket yaratmadan aynı bölgeye çalışılması ile av verimi devam edecektir. mantarlı olta ile avlanıldığında ise kuytu ve sazlık durgunluklara yem mümkün olduğunca dibe yakın (hatta dibe oturtularak) olarak avlanılmalıdır. nadirde olsa hareketli ve yapay yemlere de atladığı olur.

SAZAN TANITIM

SAZAN (Cyprinus carpio)
Ülkemizdeki genel olarak Sazan ve diğer bir tür olan Aynalı sazan olarak bilinir. Ancak bu cinslerin haricinde uzun sazan olarak ta bilinen pullu sazan da mevcuttur. Baraj göllerinin balıklandırılmasında kullanılan balık Aynalı Sazan olmakla ...
Devamını Oku..

TURNA TANITIM

TURNA (esox luciusesox masquinongy)
Ülkemizde Turna, Ördek balığı, Dişi Balık, Oklama gibi isimlerle bilinmektedir. Vücudu hidrodinamik bir yapıdadır. Başı basık, ve ağzı sivri dişlerle dolu, damak bölümü ve galsaması da içe dönük tutucularla doludur. 
Devamını Oku..

SUDAK TANITIM

SUDAK (Sander lucioperca)
Sudak balığı (Sander lucioperca, eski bilimsel adı Stizostedion lucioperca), Percidae familyasından yırtıcı bir tatlısu balığı türü. Halk arasında Uzunlevrek olarakta bilinir. Köklerinin doğu Avrupa'da bulunduğu düşünülür.
Devamını Oku..