TURNA TANITIM

turna

Ülkemizde Turna, Ördek balığı, Dişi Balık, Oklama gibi isimlerle bilinmektedir. Vücudu hidrodinamik bir yapıdadır. Başı basık, ve ağzı sivri dişlerle dolu, damak bölümü ve galsaması da içe dönük tutucularla doludur. Bu olgu yakaladığı avın kaçmasını önlemektedir. Ortalama yaşam süresi 12 yıl olup, şu ana kadar tutulmuş en ağır balık 25 kg olanıdır.

 

Yemleri:

Doğal yemleri arasında yaşadığı bölgedeki tüm balıklar ve kendi yavruları bulunmaktadır öyle ki kendi büyüklüğündeki balığı dahi yediği gözelmlenmiştir. Buna ülkemizde yutak adı verilmiştir.

Yaşadığı Ortam:

5-28 derece aralığındaki tüm sularda yaşar. Ancak en önemli özelliği yapısı itibarıyla yosunluk, bitkili veya sazlık bölgelerdir.

Üremesi:

Ogunluk yaşına gelmiş (2-3) olan bir balık boyuna göre 50.000 ile 200.000 yumurta bırakabilir. Ancak yaşama oranı oldukça düşüktür. Balık yumurtalarını döktükten sonra bölgeden ayrılır ve hiçbir korumada bulunmaz.

Nerelerde Bulunur:

Kış Ayları Akarsu: Akıntı ve anaforların oluşturduğu bölümden kaçarak koy görünümündeki yerlerde avını bekler. Tek şart sazlık veya su bitkili bölüm olması gereklidir.

Kış Ayları Göl ve Göletler: Suyun derinliği ile orantılı olarak göle gelen su yatağına yakın yerlerde fazla derin olmayan orta derinlikteki bölgelerde bekler.

Yaz Ayları Akarsu:

Sıcak havalarda küçük balıklar kıyılara yakın bölgelerde, büyük boyda olanlar ise orta ve derin bölgelerde bulunurlar. Eğer bulunduğu bölgesoğuk su içeriyorsa büyük boydaki balıklar genellikle kıyılara yakın bölgelerde de bulunur. Suyun akış yönüne göre kaya arkaları ve önlerinde yosun ve bitki aralarında avlarını beklerler.

Yaz Ayları Göl ve Göletler:

Sıcak havalarda gölün derinliğine ve sirkilasyonuna göre su bitkilerinin gelişimine paralel olarak göle akan su bölümü, çıkış bölümleri ve orta derinlikteki sularda bulunurlar. Bu zamanlarda suda yetişen diğer balıkların yoğunluğu avlanmalarını kolaylaştırır.

  

SAZAN TANITIM

SAZAN (Cyprinus carpio)
Ülkemizdeki genel olarak Sazan ve diğer bir tür olan Aynalı sazan olarak bilinir. Ancak bu cinslerin haricinde uzun sazan olarak ta bilinen pullu sazan da mevcuttur. Baraj göllerinin balıklandırılmasında kullanılan balık Aynalı Sazan olmakla ...
Devamını Oku..

TURNA TANITIM

TURNA (esox luciusesox masquinongy)
Ülkemizde Turna, Ördek balığı, Dişi Balık, Oklama gibi isimlerle bilinmektedir. Vücudu hidrodinamik bir yapıdadır. Başı basık, ve ağzı sivri dişlerle dolu, damak bölümü ve galsaması da içe dönük tutucularla doludur. 
Devamını Oku..

SUDAK TANITIM

SUDAK (Sander lucioperca)
Sudak balığı (Sander lucioperca, eski bilimsel adı Stizostedion lucioperca), Percidae familyasından yırtıcı bir tatlısu balığı türü. Halk arasında Uzunlevrek olarakta bilinir. Köklerinin doğu Avrupa'da bulunduğu düşünülür.
Devamını Oku..