PÖRÇ HAKKINDA DETAYLI BİLGİKuzey bölgelerimizdeki akarsu ve göllerle, bunların denizle ilişkili acısu bölgelerinde yaşar. Boyu 20-35 cm. en çok 50 cm. olabilir. "Fazla göç etmeyen; yumuşakçalar, küçük balıklar" ve balık yumurtalarıyla beslenir.Mart - Haziran arası üreme yapar. Beyaz ve lezzetli etiyle taze olarak tüketildiği gibi olta avcıları için de değerli bir balıktır.

Ankara'da av yapılabilecek en güzel yer Kızılcahamam - Eğrekkaya Barajıdır..

Avında dip oltası ya da şamandıralı olta kullanılabileceği gibi at-çek oltasıyla da avlanabilir.

Dip oltası atanların bu balığı yakalamak için uygulayabileceği bir teknik yaklaşaık olarak 1 dakika da bir oltanızı makarayı 1 diş sararak yerinden oynatmak olacaktır. Hareketi çabucak algılayan pörç yeminize hemen görecektir..

Bu balığın yakalanmasında kullanılabilecek yemler:

    

 SOLUCAN

 DOĞRANMIŞ
GÜMÜŞ

SİNEK 

ÇEKİRGE 

 KURT

YUSUFCUK

 MEPPS

 TWISTER

      

TAVUK CİĞERİ

     
Balığın en büyük sıkıntısı pullarının zor temizlenmesidir. Bu yüzden derisini yüzmenizi tavsiye ederim..

Saygılarımla...

SAZAN TANITIM

SAZAN (Cyprinus carpio)
Ülkemizdeki genel olarak Sazan ve diğer bir tür olan Aynalı sazan olarak bilinir. Ancak bu cinslerin haricinde uzun sazan olarak ta bilinen pullu sazan da mevcuttur. Baraj göllerinin balıklandırılmasında kullanılan balık Aynalı Sazan olmakla ...
Devamını Oku..

TURNA TANITIM

TURNA (esox luciusesox masquinongy)
Ülkemizde Turna, Ördek balığı, Dişi Balık, Oklama gibi isimlerle bilinmektedir. Vücudu hidrodinamik bir yapıdadır. Başı basık, ve ağzı sivri dişlerle dolu, damak bölümü ve galsaması da içe dönük tutucularla doludur. 
Devamını Oku..

SUDAK TANITIM

SUDAK (Sander lucioperca)
Sudak balığı (Sander lucioperca, eski bilimsel adı Stizostedion lucioperca), Percidae familyasından yırtıcı bir tatlısu balığı türü. Halk arasında Uzunlevrek olarakta bilinir. Köklerinin doğu Avrupa'da bulunduğu düşünülür.
Devamını Oku..